Fototerapija

Fototerapija. Kas tai?

Fototerapija – tai gydymo metodas, kitaip žinomas kaip šviesos terapija, kurios efektyvumas odos ligų gydyme buvo suvokiamas ir taikomas jau senovėje. Skirtingai negu natūrali saulės šviesa, fototerapija pagrįsta koncentruotomis ultravioletinių (UV) spindulių dozėmis, kurios turi teigiamą gydomąjį poveikį. Fototerapija yra lengvai kontroliuojama, dozuojama, prieinama kiekvienam pacientui bei užima nedaug laiko, todėl tai tikras išsigelbėjimas sergantiems odos ligomis.

Yra trys pagrindiniai fototerapijos tipai:

UVB – kai gydymas taikomas pilno UVB spektro spinduliais UVB (280 – 320nm). Tai plataus spektro ir didelės skvarbos spinduliai, kurių gydomasis efektas tinkamas ne visiems pacientams, dėl galimo bėrimų pagausėjimo ar kancerogeninio poveikio.

sukos fototerapines
PUVA
terapija – jos metu UVA (320 – 400nm ) spinduliai yra naudojami su specialia medžiaga, vadinama psoralenu, kuris padidina odos jautrumą UVA spinduliams. Tačiau ši medžiaga gali sukelti ir pašalinių nepageidaujamų poveikių, todėl daliai pacientų gali būti kontraindikuotina.

Siaurabangė UVB – kai tik maža UVB spektro dalis naudojama odos ligų gydymui, t.y. 311 nm ilgio banga. Tai labiausiai paplitusi fototerapijos forma, turinti didžiausią terapinį efektą.

Siaurabangės UVB privalumai lyginant su įprastine plačiajuoste UVB ar PUVA terapija:

Gydomosios procedūros yra trumpesnės, bet didesnio intensyvumo

Gydymo kursas yra trumpesnis – greičiau pasiekiamas norimas rezultatas

Labiau tikėtinas odos būklės pagerėjimas bei  ilgesnė ligos remisija

Terapija saugesnė naudoti – daug mažiau šalutinių nepageidaujamų reakcijų.

Kokios odos ligos gali būti gydomos fototerapija?

Ultravioletiniai spinduliai mažina imuninių ląstelių aktyvumą odoje, todėl ji labai vertinga, kai bėrimai odoje yra atsiradę dėl padidėjusio imuninės sistemos aktyvumo.

UVB 311 nm dažnio banga – naudingiausias natūralių saulės spindulių komponentas – žvynelinės, atopinio dermatito, baltmės (Vitiligo), niežulio, plokščiosios kerpligės, T odos ląstelių limfomos, pigmentinės dilgėlinės, lėtinės kojų ir plaštakų egzemos, parapsoriazės, lizdinio nuplikimo bei kitų dermatozių gydymui.

Šių ligų gydyme fototerapija yra ne tik bazinė terapija, mažinanti sukeliamus simptomus, bet ir labai svarbi, užtikrinanti ilgalaikį pasveikimą bei mažinanti galimą ligos atsikartojimą.

Kaip taikomas šis gydymo metodas?

Fototerapijai nereikia jokio ypatingo pasiruošimo. Rekomenduotina procedūrą atlikti ant švarios odos, prieš tai nenaudoti kvapikliais prisotintų prausimosi priemonių, kremų. Procedūros metu būtina dėvėti apsauginius akinius, kartais rekomenduojama pridengti nepažeistas odos vietas.

Paprastai taikomos 2-5 procedūros per savaitę, kurios gali trukti nuo 30s iki 10 min., priklausomai nuo odos būklės ir pažeidimo sunkumo. Siekiant optimalaus gydomojo poveikio dažniausiai reikia 15-20 gydomųjų procedūrų, tačiau tai gali skirtis kiekvienam pacientui individualiai.

Ar tai pakankamai saugu?foto terapija

Tai kompiuterizuotas gydymo metodas, todėl gydymas visuomet parenkamas individualiai ir ypatingai tiksliai, atsižvelgiant į odos tipą, odos pažeidimą (jo pobūdį, bėrimo intensyvumą, išplitimą) – individualiai parenkama gydymo trukmė, eiga, ultravioletinių lempų intensyvumas, suminė skirtų spindulių dozė, taip pat yra kaupiama paciento duomenų bazė. Visa tai leidžia išvengti galimų pašalinių reakcijų.

Kada fototerapija negali būti taikoma?

Nepaisant to, kad šis gydymo metodas yra saugus, yra keletas ligų, kurių metu kontaktas su bet kokiais saulės spinduliais yra vengtinas. Todėl fototerapija netaikoma (kontraindikuotina) sergantiems:

  • sistemine raudonąja vilklige
  • pigmentine kseroderma
  • esant displazinių apgamų sindromui
  • sergant piktybiniais navikais, ypač odos melanoma.

Taip pat yra būklių, kurių metu, gydymo galimybė yra sprendžiama individualiai, kiekvieno paciento atveju:

  • gydantis imunosupresantais, citostatikais bei kitais fototoksiniais medikamentais
  • sergant sunkiomis lėtinėmis ligomis
  • nėštumo ar žindymo metu
  • vaikams iki 12 metų.

Apie bet kokias gretutines ligas ar vartojamus vaistus visuomet rekomenduojama informuoti gydytoją siekiant visokeriopo jūsų saugumo ir efektyviausio terapinio efekto.

Koks yra siaurabangės UVB terapijos galimas šalutinis poveikis ir rizika?

Trumpalaikis šalutinis poveikis: odos paraudimas, sausumas ar diskomforto jausmas, niežulys, labai retais atvejais gali atsirasti paprastosios pūslelinės (Herpes simplex) sukeltų bėrimų.

Ilgalaikis šalutinis poveikis apima fotospindulių sukeltą odos senėjimą ar pigmentinių dėmių atsiradimą.

Naujausių tyrimų duomenimis nėra jokių ryšio tarp kancerogeninių reakcijų padidėjimo galimybės ir siaurabangės fototerapijos naudojimo, todėl šis gydymo metodas yra saugesnis už kitų rūšių fototerapijas ir dėl individualiai pritaikyto gydymo plano komplikacijos pasitaiko ypatingai retai.

Ko galite tikėtis mūsų klinikoje?lokali fototerapija

Klinikoje jums bus suteiktas gydymas moderniu, visus standartus atitinkančiu siaurabangės UVB 311 nm fototerapijos aparatu. Atsižvelgiant į jūsų ligą, bus taikomas kompleksinis gydymas – fototerapija derinama su kitais medikamentiniais ar/ir nemedikamentiniais metodais.

Taikant gydymą siaurabange fototerapija gydymo seansai yra trumpesni, bet didesnio intensyvumo, todėl bus sutaupytas jūsų laikas. Gydymo kursas – trumpesnis – greičiau atstatoma odos būklė bei pasiekiamas planuojamas rezultatas.

Tai visiškai saugus žvynelinės, atopinio dermatito, baltmės, niežulio, plokščiosios kerpligės, T odos ląstelių limfomos, pigmentinės dilgėlinės, lėtinės kojų ir plaštakų egzemos, parapsoriazės, lizdinio nuplikimo bei kitų jūsų odos ligų gydymo būdas.

Todėl siūlome Jums patikimą, saugų ir efektyvų odos ligų gydymo metodą.

Comments are closed.