Nagų sveikata

Sveiki nagai –geros sveikatos rodiklis.

 Kiekvienas iš mūsų nori sveikų nagų arba, jeigu atsiranda problemos, apie juos svajoja.

Daugelis yra girdėję ar matę pakitusius nagus dėl grybelinio nagų pažeidimo, tačiau toli gražu nagų pakitimai ne visada susiję su grybeliniu pažeidimu. Labai trumpai norėčiau pristatyti pagrindinius susirgimus, dėl kurių nukenčia nagų plokštelės.

Viena iš šiuolaikinio gyvenimo madų išprovokuotų ligų yra nagų pakitimai po buvusio nagų priauginimo ar esamo. Nagų plokštelės praranda blizgesį ir iš piršto galo pradeda sluoksniuotis, atsiranda nago nuo guolio  atšokimas, lyg riebalo dėmės po nagu. Tokių nagų pakitimus išprovokuoja nagų priauginimas, o ypač pavojinga tiems, kurių tėvai ar seneliai sirgo ar serga žvyneline odos liga. Pats žmogus gali ir nesirgti ta liga, tačiau ne pirmas atvejis, kai po nagų priauginimo atsiranda nagų pakitimai panašūs į žvynelinės ligos nagų pakitimus.

Nagai gali pakisti ir po nedidelės traumos, kai dėl darbo salygų nuolat traumuojami ar dažnas kontaktas su vandeniu. Neretai po traumos prisimeta infekcija, o dažniausiai nagų grybelis.

Nagų grybeliui išsivystyti padeda tam tikros sąlygos: ilgas antibakterinių vaistų vartojimas, hormoninių vaistų vartojimas, nekvėpuojančios-spaudžiančios avalynės nešiojimas, sintetinės kojinės, padidintas prakaitavimas, naudojimasis viešomis pirtimis ar baseinais.

Kita dažna su nagais susijusi problema – tai nagų įaugimas, kuris kai kam tampa  lėtinis. Neretai to priežastimi gali būti ir neteisingas nago kirpimas, spaudžianti avalynė ar kita.

Kita infekcinė nagų pakitimo priežastis – tai aplinknaginio volelio uždegimai, kurie gali būti dėl pienligės grybelio ar pelėsinio grybelio ar kitos infekcijos. Kuo anksčiau pradėtas gydymas, tuo didesnė tikimybė pasveikti. Paronichijos(aplinknaginio volelio uždegimai) – dažna medikų, odontologų, sergančių cukralige liga.

Labai dažnai nagų pakenkimai būna sergant odos ligomis: žvyneline, raudonąja kerplige, kontaktiniais dermatitais, įgimtomis odos ligomis ir po kosmetinių manipuliacijų.

Pabandysiu trumpai apžvelgti keletą galimų nagų susirgimų.

Nago sluoksniavimasis iš galo būna dažnai šlapinant rankas, plaunant rankas  įv.chemikalais, detergentais, dažnas nagų lakavimas bei valymas skiedikliais. Gydant svarbu vengti traumos, tepti drėkinančiais kremais ar daryti aliejines voneles. Kita problema yra  išilginis nago drūžėtumas, kuris gali būti  įgimtas, dėl nago išsausėjimo dažnai prausiant, vyresniame amžiuje, esant geležies trūkumui,  strumai ar vitaminų stokai. Nago atsisluoksniavimas nuo guolio  gali būti dėl daugybės priežasčių: traumos, pernelyg intensyvaus lakavimo, infekcijos, medikamentų vartojimo, odos ligos, cukraligės, strumos, nėštumo, geležies deficito, nago guolio augliuko ar dėl neaiškios kilmės.

Gydant svarbiausia išsiaiškinti pagrindinį susirgimą, kuris sukėlė ligą, tada galima tikėtis ir gydymo sėkmės.

Kita liga – tai dvidešimties nagų distrofija, kuri pasireiškia smulkiomis duobutėmis nago plokštelėje ir tai gali būti sergant: atopiniu dermatitu, židininiu plaukų slinkimu, psoriaze ar kerplige.

Paukščio nagus primenantis nagų pakenkimas būna dėl neaiškių priežasčių, paveldėjimo ar lėtinio traumavimo, kojų venų patologijos. Šios patologijos gydymas problemiškas ir čia padėti galėtų geras pėdų specialistas, turintis įrengimus nago šlifavimui.

Nago spalvos pakitimai- tai gali būti  auglio, infekcijos (bakterinės ar grybelinės požymiai), apsinuodijimo cheminėmis medžiagomis požymis.

Visų nagų galimų pakitimų ir patologijų neįmanoma išvardyti, tačiau visų jų savalaikis gydymas bei adekvati priežiūra gali garantuoti mums puikią nuotaiką.

Todėl svarbu, pastebėjus pakitusius nagus, kreiptis pas specialistą,  kad laiku diagnozuotų nagų, odos ar vidus organų susirgimą.

Comments are closed.