Fotodinaminė (PDT) terapija

Kas tai yra?

Fotodinaminė (PDT) terapija – tai šiuolaikiškas, saugus ir neinvazinis gydymo metodas, kurio metu naudojant fotosensibilizuojančią medžiagą ir šviesos terapiją, sukuriamas gydomasis efektas.

Kam tinkama ši procedūra?fotodinamine terapija

Pirmą kartą fotodinaminė terapija panaudota ikivėžinių odos būklių – aktininių keratozių gydymui, ir liko kaip pirmaujantis gydymo metodas užkertantis kelią odos vėžio išsivystymui. Tai taip pat efektyvu ir tinkama vidutinio sunkumo ar sunkios aknės gydymui. Kelios gydymo sesijos gali sukelti ligos remisiją bei, tuo pat metu, sumažinti ankščiau spuogų paliktus randelius. Ne ką mažiau efektyvu gydant veido rožinę, ypač papulopustulinę jos formą, taip pat kitas ligas, tokias kaip pūlingas hidradenitas, paviršinis nemelanocitinės kilmės odos vėžys. Stebimas teigiamas PDT poveikis odos stangrinimui, raukšlių šalinimui, saulės sukeltų odos pokyčių, pigmentacijos ir randinių pakitimų mažinimui,nagų grybelio gydymui.

Kaip atliekama ši procedūra ir kokį poveikį sukelia?

Oda kruopščiai nuvaloma, tuomet padengiama specialia fotosensibilizuojančia medžiaga – aminolevuline rūgštimi (ALA) – kuri yra natūralus žmogaus organizmo fermentas. Patekus ant odos ALA rūgštis sustiprina gydymui naudojamos šviesos poveikį. Padengus pažeistas vietas, rūgštis paliekama susigerti į odą. Šio etapo trukmė įvairi – nuo 30 min. iki 3 val. ar ilgiau, priklausomai nuo odos būklės ir naudojamos šviesos spindulių. Tuomet oda paveikiama specialia raudonos ar mėlynos spalvos šviesa. Raudona šviesa pasiekia gilesnius odos sluoksnius, o mėlyna pasižymi didesniu priešuždegiminiu poveikiu, todėl pasirenkamas kiekvieno žmogaus odos būklei labiausiai tinkantis šviesos spektras. Šio etapo trukmė įprastai yra 15 – 20 min. Paveikus šviesa, suaktyvėja naudojama aminolevulinė rūgštis ir skatina aktyvių deguonies formų susidarymą odoje. Pastarasis sukelia pakitusių odos ląstelių žūtį, taip pat naikina acne atsirasti skatinančias bakterijas, sutraukia išsiplėtusias riebalines liaukas, aktyvina kalogeno gamybą. Procedūros metu paveikiamos tik pažeistos odos vietos, apsaugant aplinkinius sveikus odos plotus.

Ko tikėtis po procedūros?

Po procedūros per 48 valandas, odos gydymo vietose galima stebėti paraudimą, nedidelį patinimą ar dilgčiojimą, taip pat galimas odos patamsėjimas ar pašviesėjimas. Paprastai šie pokyčiai praeina per 1 – 3 dienas, o visiškai per savaitę. Pažeidimo vietoje, kurioje buvo naudota ALA rūgštis, oda gali luptis ar pasidengti šašeliais, tačiau po to susiformuoja sveikų odos ląstelių sluoksnis ir sugyja nepaliekant rando. Po gydymo, Jūs galite stebėti, kad oda tapo jaunesnė, stangresnės, lygesnė, sumažėjo odos riebalavimasis, taip pat sumažinamas bakterijų, skatinančių paprastųjų spuogų atsiradimą, skaičius, todėl stebimas ženklus odos būklės pagerėjimas. Norint pasiekti optimalų rezultatą, kartais reikalinga daugiau nei viena tokia procedūra. Procedūrų skaičius priklauso nuo individualios odos būklės – paprastai reikalinga 1 – 5 procedūros, su 2 – 4 savaičių pertrauka.

Odos priežiūra po procedūros?

Po procedūros svarbu apsaugoti odą nuo saulės bent pirmas 48 valandas, todėl nerekomenduojama likti lauke. Po to apie dvi savaites vengti kontakto su tiesioginiais saulės spinduliais, naudojant apsauginius kremus, galvos apdangalus ar rūbus.

Ar procedūra skausminga?

Aminolevulinės rūgšties poveikis odai nėra skausmingas, tačiau suaktyvinus ją šviesos spektru, galima jausti nedidelį diskomfortą ar skausmą, kuris dažniausiai praeina po procedūros. Pojūtis priklauso nuo individualaus paciento jautrumo ir skausmo toleravimo. Po procedūros galima jausti lengvą dilgčiojimą ar odos sausumą.

Kam kontraindikuotina ši procedūra?

Fotodinaminė terapija nerekomenduojama esant melanocitinės kilmės piktybiniams odos susirgimams, sergant porfirija, sistemine raudonąja vilklige, vartojant fotosensibilizuojančius vaistus. Taip pat esant alergijai fotosensibilizuojančios medžiagos sudėtinėms dalims, bet tokių situacijų pasitaiko itin retai.

Koks galimas fotodinaminės terapijos šalutinis poveikis?

Kartais po procedūros pasitaiko nepageidaujamų reakcijų, tokių kaip – odos paraudimas, patinimas, dilgčiojimas, odos pleiskanojimas ar lupimasis, pigmentacijos pokyčiai, kurie tęsiasi ilgiau nei tikėtasi. Dažniausia to priežastis – tinkamo režimo nesilaikymas. Labai svarbu nebūti dienos šviesoje pirmas 48 val. po procedūros bei laikytis kitų gydytojo rekomendacijų.

Fotodinaminė terapija – gydymo metodas pripažintas visame pasaulyje kaip būdas kovoti su įvairiomis odos ligomis. Mes galime Jums padėti spręsti Jūsų odos susirgimus, suteikdami kvalifikuotą konsultaciją, odos būklės ištyrimą ir įvertinimą bei pritaikyti optimaliausią gydymo variantą ar fotodinaminę terapiją naudojant naujos kartos PHOTODYNAMIC THERAPY LED lazerinės šviesos aparatą.

Comments are closed.