Prakaitavimo gydymas

prakaitavimasGausus prakaitavimas: kada verta sunerimti?

Visi žinome, ką reiškia būti išpiltiems prakaito. Kartais taip nutinka dėl stipraus jaudulio ar baimės, kartais dėl to kaltas karštas oras ar aktyvi fizinė veikla. Tačiau, jeigu gausus prakaitavimas lydi be jokių akivaizdžių priežasčių, dėl to gali būti kaltos įvairios ligos. Ką reikėtų žinoti apie prakaitavimą, pasakoja dermatovenerologas Vytautas Toliušis.

 

Vieni žmonės prakaituoja daugiau, kiti mažiau – nuo ko tai priklauso?

Prakaitavimo gausumas priklauso nuo individualių žmogaus savybių. Daug įtakos turi genetiniai veiksniai, amžius (pvz., moterims gausus prakaitavimas gali būti būdingas per menopauzę), lytis, gyvenimo būdas. Gausų prakaitavimą gali lemti antrinės priežastys – kokia nors liga: antinksčių, skydliaukės ar prie stuburo esantys ir nervus dirginantys augliai, hormonų disbalansas, endokrininės ligos, cukrinis diabetas, jautri vegetacinė nervų sistema, tam tikra kardiologinė būklė, pvz., padidėjęs kraujospūdis, ir kt. Su gausiu prakaitavimu dažnai susijusi įtempta psichologinė būsena. Šią problemą gali skatinti net kai kurių medikamentų šalutinis poveikis, pvz., antidepresantų ir kraujospūdį reguliuojančių vaistų.

 

Kada prakaitavimą galima laikyti pernelyg gausiu?

Jeigu žmogus dienos pabaigoje nuo savęs kažkiek jaučia sklindantį prakaito kvapą arba pastebi lengvą pažastų, pėdų ar kitos kūno vietos sudrėkimą, tai normalu. Kas kita, jeigu dienos pradžioje vos pajudėjęs, žmogus patiria gausų prakaitavimą, pakėlęs ranką mato, kad pusė marškinių sudrėkę – tai ženklas, kad kažkas ne taip.

 

Kokie medicininiai tyrimai atliekami, siekiant nustatyti gausaus prakaitavimo priežastį?

Tyrimai gali būti įvairūs. Pirmiausia gydytojas išklauso paciento skundų, surenka jo anamnezę. Gali paaiškėti, kad gausus prakaitavimas tėra įtampos ar vartojamų vaistų sukeltas reiškinys. Svarbu išsiaiškinti, kokiais atvejais žmogui pasireiškia gausus prakaitavimas, ar tuo metu jis jaučia kažkokius kitus simptomus. Įtarus kažkokią ligą, atliekami atitinkami medicininiai tyrimai. Tenka atsakymo ieškoti atmetimo būdu: jeigu nepasitvirtina viena diagnozė, ieškoma kitos priežasties.

 

Daugumą itin neramina gausus prakaitavimas naktinio miego metu. Apie ką jis gali perspėti?

Gausiai prakaituojant naktinio miego metu derėtų išsitirti sveikatą, nes tai gali būti tam tikros ligos simptomas, pvz., tuberkuliozės, bruceliozės, cukrinio diabeto, lėtinės infekcijos, leukemijos ar kito kraujo susirgimo, inkstų karcinomos, neurologinių ligų ir kt.

 

Kokią įtaką prakaitavimui daro žmogaus gyvenimo būdas?

Jis turi didelę įtaką, todėl gyvenat netinkamai, galima prakaitavimo patologija. Gausų prakaitavimą skatina dažnai patiriamas stresas, galintis išderinti vegetacinės nervų sistemos darbą ir tai lems parasimpatinės, o ne simpatinės nervų sistemos vyravimą. Neigiamai veikia žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio vartojimas. Nesubalansuota mityba gali išderinti medžiagų apykaitą, o tai gali lemti pernelyg gausų prakaitavimą. Tam įtakos gali turėti pernelyg riebus, aštrus maistas.

 

Ar gausus prakaitavimas gali kelti ne tik estetinių problemų, bet ir kenkti sveikatai?

Jeigu žmogus laikosi tinkamos higienos, įprastai prakaitas nesukelia jokių sveikatos problemų. Kas kita, jeigu stinga gerų higienos įpročių, tuomet gali didėti bakterinių susirgimų, grybelio rizika.
Ką išduoda prakaito kvapas?

Pats prakaitas kvapo neturi. Jis atsiranda, kai prakaitas veikiamas ant odos esančių bakterijų. Specifinis, intensyvus prakaito kvapas gali būti susijęs su tam tikromis ligomis.

 

Kaip gali būti gydomas gausus prakaitavimas?

Pirmiausia reikia išsiaiškinti gausaus prakaitavimo priežastį ir ją pašalinti ar bent koreguoti. Vienas pažangiausių būdų gausiam prakaitavimui reguliuoti yra botulino toksino injekcijos. Į padidėjusio prakaitavimo zoną leidžiamas botulino toksinas. Pradinė dozė – 100 veikimo vienetų kiekvienai pažasčiai. Kuo prakaitavimas gausesnis, tuo daugiau botulino toksino reikia. Jeigu pradinė dozė nėra pakankamai veiksminga, pakartotinė suleidžiama po 2–3 mėnesių. Taigi gausaus prakaitavimo sumažinimas veiksmingas išlieka 8–10 mėnesių, tik pirmą kartą suleidus injekciją, šis periodas gali būti trumpesnis. Botulino toksino injekcijos, siekiant mažinti prakaitavimą, galimos visur – tiek į pažastis, tiek į delnus, pėdas ar kitur.

Gali būti taikomas medikamentinis gydymas. Skiriami anticholinerginiai vaistai, veikiantys per vegetacinę nervų sistemą. Jie skirti simptominiam gydymui – padeda tol, kol yra geriami.

Yra galimybė taikyti jonoforezę. Jos metu, naudojant žemos įtampos srovę, į giliuosius odos audinius įvedamos aktyvios medžiagos. Tai saugu ir neskausminga, bet reikia ne vienos procedūros. Dažniausiai ji naudojama delnų ir padų prakaitavimui mažinti.

Jeigu kitos priemonės nepadeda, taikomas chirurginis gydymas, bet tai jau drastiška priemonė. Operacijos metu paveikiami parasimpatiniai nervai ir atjungiamos tam tikros skaidulos, kad nebeliktų prakaitavimo.

 

Ar gausaus prakaitavimo problemą gali padėti spręsti antiperspirantas?

Jie puikiai tinka vietiniam veikimui. Antiperspirantų pagrindinė veiklioji medžiaga yra aliuminio chloridas, blokuojantis prakaito liaukų kanalėlius, visos kitos medžiagos, pvz., kvapai, tėra pagalbinės. Aliuminio chloridas stabdo prakaitavimą, bet manoma, kad ilgalaikis poveikis gali būti žalingas sveikatai, pvz., moterims sukelti krūties vėžį. Norint sumažinti pašalinių poveikių riziką, nereikėtų žavėtis tais antiperspirantais, kurių gamintojai žada, jog jie gali veikti parą ar kelias – juose didesnė sveikatai pavojingų medžiagų koncentracija.

 

Natūralios priemonės prakaitavimui slopinti:

Šalavijų arbata. Saujelę šalavijų užpilti 500 ml karšto vandens ir palikti atvėsti. Nukošus gerti po stiklinę kiekvieną rytą. Šalavijuose gausu magnio ir B grupės vitaminų, slopinančių prakaito liaukų veikimą. Tokia priemonė itin padeda, jeigu gausiai prakaituoja pažastys.

Bulvės. Sutarkuoti šviežią bulvę, išspausti jos sultis ir jomis tepti gausiai prakaituojančias vietas. Geriausia tai daryti rytais ir vakarais, ant švarios odos.

Kviečių želmenų sultys. Gerti kasdien po stiklinę. Efektyviausios – šviežiai spaustos.

Kokosų aliejus. Į 40–50 g kokosų aliejaus įmaišyti 10 mg kamparo arba arbatmedžių eterinio aliejaus. Mišiniu tepti gausiai prakaituojančias vietas. Ši priemonė ne tik malšina prakaitavimą, bet ir silpnina nemalonų prakaito kvapą, nes turi antibakterinių, dezinfekuojančių savybių.

Namuose pagamintas antiperspirantas. Žiupsnį smulkintos ąžuolo žievės užpilti 250 ml verdančio vandens ir pavirti 15–20 min. Palikti pravėsti, tuomet nukošti ir sumaišyti su iš vienos citrinos išspaustomis sultimis ir keliais lašais patinkančio kvapo eterinio aliejaus. Mišinį supilti į buteliuką su purškiančiu antgaliu, naudoti kaip įprastą aerozolinį antiperspirantą. Ši priemonė ne tik mažins prakaitavimą, bet ir neutralizuos nemalonų prakaito kvapą.

 

Paprasti patarimai prakaitavimui mažinti:

  • Gerti daug vandens.
  • Vengti stresinių situacijų.
  • Nedėvėti pernelyg aptemptų ar sintetinių audinių rūbų.
  • Mažinti suvartojamo kofeino dozę.
  • Nesimaudyti itin karštame duše ar vonioje.
  • Nenaudoti stipriai veikiančių cheminių prausiklių, trikdančių natūralią odos pH pusiausvyrą.
  • Vengti karštų gėrimų.
  • Riboti suvartojamo cukraus kiekį, nevalgyti itin aštraus, riebaus, chemiškai apdoroto maisto.
  • Depiliuotis pažastis ir kitas gausiai prakaituojančias vietas (sumažinsite blogo kvapo riziką).

Įdomu:

  • Padidėjęs prakaitavimas (hiperhidrozė) vargina apie 3 % pasaulio gyventojų.
  • Daugiau prakaituojama po antibiotikų vartojimo kurso, nusilpus imuninei sistemai.
  • Prakaitą sudaro 98–99 % vandens ir 1–2 % organinių bei neorganinių medžiagų.
  • Dažniausiai kamuoja gausus pažastų prakaitavimas, rečiau – pėdų ir delnų.
  • Jeigu vienas iš tėvų serga hiperhidroze, jos rizika palikuonims padidėja 25 %.
  • Žmogaus kūne yra apie 2,6 mln. prakaito liaukų. Daugiausia jų – pėdose.
  • Moterys turi daugiau prakaito liaukų nei vyrai, bet jie prakaituoja maždaug 40 % stipriau už moteris, nes jų prakaito liaukos aktyvesnės.
  • Per intensyvią treniruotę karštu oru sportininkai gali išprakaituoti tiek skysčių, kad jų kiekis sudaro 2–6 % kūno masės.
  • Sportiškesni žmonės per treniruotes pradeda prakaituoti greičiau, nes jų kūnas greičiau atpažįsta poreikį save vėsinti, kad būtų įmanoma kuo ilgiau užsiimti aktyvia veikla.
  • Per metus žmogus išprakaituoja apie 1260 l prakaito.

 

Išnašoms:

  • Nesubalansuota mityba gali išderinti medžiagų apykaitą, o tai gali lemti pernelyg gausų prakaitavimą.
  • Specifinis, intensyvus prakaito kvapas gali būti susijęs su tam tikromis ligomis.
  • Vienas pažangiausių būdų gausiam prakaitavimui reguliuoti yra botulino toksino injekcijos.

Straipsnio autorius: žurnalistė Jūratė Šeškevičiūtė 2015-05-11

Naujiena (nuo šiol padidintam delnų ir pėdų prakaitavimui gydyti galime pasiūlyti)- Delnų ir pėdų prakaitavimo gydymas taikant jontoforezę 

Straipsnelis apie prakaitavimą (spausti čia)

Comments are closed.