Spuogai

Paprastieji spuogai – paauglystės rykštė

Paprastieji (jaunatviniai) spuogai  – dažna lytinio brendimo liga, pasireiškianti kaip paauglystės rykštė. Spuogų atsiradimą lemia riebalinių liaukų sekrecijos padidėjimas, jų latakėlių ragėjimo sutrikimas, mikrobų dauginimasis, uždegimas. Daugelis paauglių dėl spuoguotumo labai išgyvena, todėl tėvai turėtų žiūrėti į šią problemą ne tik kaip į kosmetinę, susijusią tik su grožiu. Padėkite savo vaikams ypač sunkiu paauglystės laikotarpiu patirti kuo mažiau neigiamų emocijų, nepasitikėjimo savimi. Paraginkite vaikus, kreiptis į gydytoją, kuris pasiūlys efektyviausią šios problemos sprendimo būdą.

Būtina žinoti, kad bėrimų tipų yra gana daug, todėl patiems diagnozuoti ir gydytis rizikinga, nes galite pasirinkti Jums visiškai netinkantį preparatą.

Pagrindiniai bėrimo elementai:Randų nuo spuogų šalinimas lazeriu

 • odos mazgeliai;
 • inkštirai;
 • odos pūliavimas;
 • riebi veido oda ir plaukai;
 • randai;
 • odos sukietėjimai, šiurkštumas.
 • odos cistos

Acne formos yra šios:

 • žaibinė;
 • acne dėl nukasymo;
 • kosmetinė;
 • chloracne;
 • naujagimių acne;
 • pityrosporum sukelta acne;
 • suaugusiųjų acne;
 • raukšlių acne;
 • acne Maljorka.

Ligos požymiai

 Didelės reikšmės spuogams atsirasti turi genetiniai veiksniai, tad didelė tikimybė, kad šią problemą paauglystėje turėjusiųjų vaikus. Spuogų formavimuisi bei ligos paūmėjimui turi įtakos vyriškų bei moteriškų lytinių hormonų santykis. Organizme, ypač moterų, šių hormonų pusiausvyra nuolat svyruoja – tai paaiškina ligos paaštrėjimą prieš menstruacijas. Maistas spuogų formavimuisi taip pat turi įtakos. Yra pastebėta jog šokoladas, bulvių traškučiai (čipsai), daug angliavandenių turintis maistas skatina riebalinių liaukų veiklą. Spuogus gali išprovokuoti įvairios kosmetikos priemonės, ilgalaikis medikamentų vartojimas (jodo, bromo preparatai, vitaminai B6, B12, kortikosteroidai, geriamieji medikamentai), cemento dulkės, mineralinės alyvos, naftos produktai.

Klinikinė eiga

Kliniškai paprastieji spuogai pasireiškia įvairiai: juodais ir baltais inkštirais, vadinamaisiais komedonais, pūlinukais, cistomis, gilių spuogų vietose formuojasi randeliai. Pažeidžiama veido, kaklo, krūtinės, nugaros oda. Galima skirti paviršinę ir giliąją spuogų formas. Tose vietose, kur raginės epidermio ląstelės sukimba su riebalais ir užkemša plauko folikulą, formuojasi komedonai. Aplinkinėje odoje susiformuoja mazgelių, kurie gali supūliuoti (plauko folikulo dominuojantis mikroorganizmas Propionebacterium acnes). Uždegimo sukietėjimui (infiltratui) padidėjus ir susiliejus, gali atsirasti gilių, kietų infiltratų. Moteris kartu su spuogais kartais vargina padidėjęs plaukuotumas bei menstruacijų sutrikimas. Liga dažniausiai išryškėja paauglystėje (17–19 metais), tačiau gali atsirasti ir vėliau, ypač moterims. Ji gali tęstis ilgai (mėnesius ar metus) su naujais paūmėjimais ir pagerėjimais.

Gydymas

Paprastuosius spuogus pradedama gydyti vietiniais odos priežiūros  preparatais. Vėliau skiriama antibakteriniu bei komedolitiniu poveikiu pasižyminčių vaistų. Jei gydant vietiškai po 3–6 savaičių nėra norimo rezultato, gydymas turi būti koreguojamas. Vietiniam gydymui vartojamas benzoilperoksidas, eritromicinas, klindamicinas, tetraciklinas, tretinoinas bei azelaino rūgštis. Kartais gydymas kombinuojamas, taikant ir cheminį odos šveitimą (pilingą) rūgštimis arba specialiu lazeriu (mėlyna LED šviesa), o itin  sunkiais atvejais skiriami ir geriamieji preparatai.gydymas melyna sviesa

Kiekvienu atveju, įvertinus vyraujančius bėrimo elementus, ligos eigą, paveldimumą ir kitus faktorius, gydymas yra parenkamas individualiai.  Jei paprastieji spuogai neišgydomi išoriškai vartojamais vaistais ar pasireiškia vidutinėmis ar sunkiomis formomis, tikslingas sisteminis gydymas antibiotikais. Gali būti taikomi trumpalaikiai bei ilgalaikiai kursai iki 3 mėnesių trukmės. Sisteminiam gydymui vartojami tetraciklino grupės preparatai, peroraliniai kontraceptikai, retinoidai. Skiramas gydymas pasirenkamas tik  ivertinus galimą žalos ir naudos santykį.

Tad visi, kurių veido grožį darko spuogai, vargina spuoguotumo keliamos problemos, esate kviečiami konsultuotis mūsų klinikoje su kompetentingu ir daug vertingos gydymo patirties turinčiu gydytoju dermatovenerlogu.

Comments are closed.